Оксана Самойлова

1.звідки походить назва небесного тіла "планета"? 2.Сформулюйте чинники, на яких утримується сучасна астрономія.

Ирина Фомина

До системи української лексики належить також «запозичена» з інших мов ( близько 10%). Найдавнішими є запозичення з грецької
( наприклад, астрономічні терміни : горизонт, планета, комета) .
Академічний тлумачний словник дає таке тлумачення:
1. Небесне тіло кулястої форми, яке обертається навколо Сонця і світиться відбитим сонячним світлом. Науці відомо дев'ять великих планет сонячної системи, до яких належить і наша Земля.
2. Земна куля разом з людьми, що її населяють.
Астрономія (від грец. «астро» — «зоря» , «номос» — «закон» ) — наука про небесні світила, про закони їхнього руху, будови і розвитку, а також про будову і розвиток Всесвіту в цілому.
Народження сучасної астрономії пов'язують з відмовою від геоцентричної системи світу Птолемея (II століття) і заміною її геліоцентричною системою Коперника.
Сучасна астрономія є настільки розвиненою наукою, що поділяється на понад десять окремих дисциплін, в кожній з яких використовуються лише їй властиві методи досліджень, типи інструментів, поняттєвий апарат. Так, астрометрія розробляє методи вимірювання положень небесних світил і кутових відстаней між ними, вона ж розв'язує проблеми вимірювання часу. Небесна механіка з'ясовує динаміку руху небесних тіл. Астрофізика вивчає фізичну природу, хімічний склад і внутрішню будову зір. Зоряна астрономія досліджує будову нашої Галактики та інших зоряних систем. Питаннями походження і розвитку небесних тіл займається космогонія, а розвитком Всесвіту в цілому - космологія (від грец. «космос» - «Всесвіт» , «гоне» - «походження» , «логос» - «вчення») .
Основними завданнями астрономії є :
-вивчення видимих, а потім і дійсних положень і рухів небесних тіл у просторі, визначення їх розмірів і форми;
-вивчення будови небесних тіл, дослідження хімічного складу та фізичних властивостей (щільності, температури тощо) речовини в них;
-рішення проблем походження і розвитку окремих небесних тіл і утворених ними систем;
-вивчення найбільш загальних властивостей Всесвіту, побудова теорії;
-спостерігання частини Всесвіту - Метагалактики.

Повітухін Б. Г. Астрометрія. Небесна механіка: Навчальний посібник. , 1999.