Ga
Galina

Задали написать сочинение по английскому языку, на тему как я провёл осенние каникулы, не знаю как писать, поможете???

Юра

Hurray ! We are we having holidays!
Autumn holidays are very short - only 10 days.
I`m not going to travel, I won`t go to the seaside, I won`t visit my Granny in the village. However, I like autumn holidays. I will have a lot of time for my favourite activities.
In the afternoon I`ll play with my little sister and walk with her outdoors. We will pick up yellow beautiful leaves and watch the smart trees.
In the evenings I will read books and improve my English language.
It`s so great to have autumn holidays!
Ура, у нас каникулы! Осенние каникулы очень короткие - всего 10 дней.
Я не буду путешествовать, не поеду на море, не поеду к бабушке в деревню. Но я все-таки люблю осенние каникулы.
У меня будет много времени для занятий моими любимыми делами.
Днем я буду играть со своей маленькой сестренкой, и гулять с ней на улице. Мы будем собирать желтые красивые листочки, и смотреть на нарядные деревья.
А вечерами я буду читать книги, и совершенствовать свой английский язык.
Очень хорошо, что есть осенние каникулы!

Мне очень нравится осень! Деревья одеваются в золотые наряды , в лесу все звери готовятся к зиме. И поэтому я была очень рада когда наступили осенние каникулы.
Я поехала в деревню. Мы с подружкой ходили на пикники. Во время каникул очень редко был дождь. поэтому мы гуляли, играли на улице. Ходили в лес, наблюдали за животными, слушали птиц, правда их было очень мало, потому что все птицы готовились к отлёту. Я хорошо отдохнула в деревне. мне очень понравились каникулы в деревне!
I very much like autumn! Trees put on in gold dresses, in wood all animals prepare for winter. And consequently I was very glad when there has come autumn vacation.
I have gone to village. We with the girl-friend walked on picnics. During vacation very rarely there was a rain. Therefore we walked, played in the street. Walked in wood, watched of animals, listened to birds, their truth was very little because all birds prepared for flying away. I have well had a rest in village. I very much liked vacation in village!

Выбирайте=)