Володина Елена

проверьте пожалуйста правильно ли я выбрала в предложаниях форму Partisiple II (1)

1.Our firm is interested in expansion its business to new markets in Europe.
interested- определение

2.We have just received a fax from our clients confirming the order.
received- часть сказуемого

3.Goods brought from other countries and sold in the country are classified as import.
brought- определение
classified, часть сказуемого
sold- определение

4.When asked about his work experience in that big bank he told many useful things.
asked- обстоятельство

5.Many new products launched by our company helped it to break into new markets in the Far East.
launched- определение

6.When used by an experienced accountant this software program can make accounting more effective.
used-обстоятельство