Ангелина Шведчикова

проверьте пожалуйста правильно ли определена форма и функция инфинитива!

1. THe teacher allowed us to use reference material while writing the report.
to use -Indefinite Infinitive Active функция сказуемого
2. We were sorry to find out that most of the museums we wanted to see that day were closed.
to find out- Indefinite Infinitive Active функция сказуемого
to see - Indefinite Infinitive Active функция дополнения
3. One of the students had to miss quite a number of lessons.
to miss - Indefinite Infinitive Active функция сказуемого
4. To go on with this discussion is to waste time.
to go on-Indefinite Infinitive Active функция подлежащего
to waste-Indefinite Infinitive Active функция сказуемого

Олеся

если от вас не требуют более детального объяснения функции инфинитива, то правильно