Георгий Асанбаев

Помогите с английским. Построить 4 типа вопросов к предложению.

Первое предложение:
The USA consists of 11 judicial circuits.

Второе предложение:
Budget preparation at the federal level involves a number of institutions.

Алексей Сомов

1Does the USA consist of 11 judicial circuits?
2-How many cicuits does the USA consist of?
3-The USA consists of 11 judjcial circuits,doesn`t it?
4-What country consists of 11 judicial circuits
1-Does budget preparation at federal level involve a number of institutions?
2-At what level does budget preparation involve a number of institutions?
3-Budget preparation at the federal level involves a number of institutions,doesn`t it?
4-What involves a number of institutions?