Ва
Василий

помогите с 5 типами вопроса в английском языке, для этого предложения!))

he largest library in the world is the State Lenin Library with an overall fund of 21 million various titles in 166 languages.

*The largest

Алексей Миняев

Is the State Lenin Library the largest library in the world?
What library is the largest library in the world?
Why is the State Lenin Library the largest library in the world?
The largest library in the world is the State Lenin Library, isn't it?
Is the State Lenin Library or National Library the largest library in the world?