Екатерина

Английский язык. Помогите составить предложения.

Нужно составить по одному предложению, которое характеризует человека. (например: Luke is so grumpy he is always in a bad mood.)
со словами: 1)narrow minded
2)ill-mannered
3)naive
4)grumpy
5)reserved
Надеюсь на вашу помощь, важно чтобы предложения были составлены правильно:)

E Кайрбек

he is such a narrow minded, that it is impossible to talk about anything with him
he is so ill-mannered that I'm ashamed to appear with him in public
she is very naive, she believes everything she's told
Luke is so grumpy he is always in a bad mood
she is too reserved, therefore it is very difficult to communicate with her

Александр Сёмин

сам составляй