Женя Максимчук

Английский язык. Помогите пожалуйста составить правильное строение предложения

I want start doing after New year a playing on gutiar, beacsuse lasr year i inerrupted lessons on gutiar.

Алла Смирнова

after the new year i want to start my guitar playing lessons, because i interrupted it last year
как-то так

Анюта Жукова

I want to start playing lessons on guitar after the new year, because I interrupted them last year