Артур Теблойты

Помогите правильно составить предложения (английский язык)

1) the main steps are for solving what any engineering problem?
2) may work inventing new product an engineer on designing and developing tools
3) does this simple definition point out of engineering what?

Заранее спс 🙂

Анюта Клюева

1) What are the main steps for solving any engineering problem?
2) An engineer inventing new product may work on designing and developing tools.
3) What does this simple definition of engineering point out?