Ольга Емелькина

Помогите составить предложения на английском языке.

Есть слова, их просто нужно поставить в правильную последовательность, всего их 4.
1. is / a / amount / large / There / of / various / the / across / climates / Arctic.
2. Arctic / of / the / parts / are / Some / by / ice / year-round / covered.
3. by / climate / of / the / Arctic / is / The / influenced / the / ocean water, / never / is / which / below +2C.
4. warm / keeps / water / coldest / This / the / Pole / from / North / being / the / place.

Андрей Котельников

1.There is a large amount of various climates across the Arctic.
2.Some of the Arctic parts are covered by ice year-round.
3.The climate of the Arctic is influenced by the ocean water, which is never below +2C.
4.This warm water keeps the North Pole from being the coldest place.