Марат Ахмеров

помогите перевести предложения на английский язык!!

анна решилв искать себе комнату, потому что у нее не скоалывались отношения с двоюродной сестрой, у которой она остановилась
я решила остановиться у друзей, так как до них было добираться 10 минут
сколько времени занимает у твоей мамы дорога на работу?
я добираюсь до института за 10 минут
я ехала от гостиницы до аэропорта полтора часа
путешествие от нью-йорка до лондона занимает два часа, не так ли?

Лилия Павлова

Anna decided to look for a room for herself because she didn't get on with her cousin she had been staying with
I decided to stay with my friends as it took 10 minutes to get to them
How long does it take for your mother to get to her job?
I get to the university in 10 minutes
I was going from the hotel to the airport for an hour and a half
A jorney from New York to London takes two hours, doesn't it?

Татьяна Божок

Anna decided to look for to itself a room because it didn't have a relation with the cousin at whom it stopped.
I decided to stop at friends as them there were to reach 10 minutes.
what is the time the road for work borrows from your mother?
I reach institute in 10 minutes
I went from hotel to the airport an hour and a half
travel from New York to London takes two hours, isn't it?

Подкорытов

Anna decided to look for a room because she can't get along with her cousin she stayed at.
I decided to stay at my friends because it takes me 10 minutes to get them.
How long does your mother get to work?
I get to the institute for 10 minutes.
I was driving from the hotel to the airport half an hour.
A trip from New York to London takes two hours, doesn't it?