Арт К

Помогите определить типы предложений (АНГЛИЙСКИЙ)

1. We should not solve this problem if we had no plastics with some unique properties.

2. He asked them, if they had applied a digital computer in solving the problem.

3. If 1 were a designer of cars I should think of more extensive application of plastics for finishes.

4. If he is an excellent specialist we shall ask his advice.

5. If I were acquainted with this famous professor I should ring him up.

6. You will be free tomorrow if you finish this work in time.

Светлана Мишенина

проконсультируйся у преподавателей английского языка -[ссылка заблокирована по решению администрации проекта]

С*
Сергей ********

1-Conditional I I (условное предложение II типа)
2-После if --придаточное дополнит-е
3-Conditional I I
4-Conditional I
5-Conditional I I
6-Conditional I