Вера Политаева

Проанализируйте и определите тип придаточного предложения

1)In the next 25 years or so the average age in the USA increasing, problems of the aged rather
than young people will be of importance.
2. Mabel hurried out of the car and walked away, tears streaming down her face.
3. Ice having been broken, the two former rivals grew still more affectionate.
4. The next day I observed you, myself unseen for half an hour.
5. She went on reading, her eyes fixed on the pages of the book.

Анна Елистратова

Здесь нет придаточных. Здесь причастные обороты.