Анна Зеленцова

даны следущие предложения, содержащие независимый причастный оборот. определите тип придаточного предложения

1. In the next 25 years or so the average
age in the USA increasing, problems of the aged rather than young people will
be of importance.

2. Mabel hurried out of the car and walked away, tears streaming down
her face.

3. Ice having been broken, the two former rivals grew still more
affectionate.

4. The next day I observed you, myself unseen for half an hour.

5. She went on reading, her eyes fixed on the pages of the book.

Анна Горшкова

Вопрос смысла не имеет, т. к. предложения с независимым причастным оборотом ПРОСТЫЕ. Там нет придаточных. Или имелся в виду перевод?