Александр М

о-нибудь поможет? Английский Определите тип подчинения. В бессоюзных придаточных предложениях отметьте, где может находит

Английский1. Roman law is one of the greatest systems that has ever existed. 2. They assumed they would be dealing with a gang of dangerous criminals. 3. The Queen formally appoints the judges on the recommendation of the Lord Chancellor who makes the real selection.

отметьте пожалуйста где может находиться союз в этих предложениях 1. Roman law is one of the greatest systems that has ever existed. 2. They assumed they would be dealing with a gang of dangerous criminals. 3. The Queen formally appoints the judges on the recommendation of the Lord Chancellor who makes the real selection.

Леночка Шенина

1. Subject Clause
2. Object Clause
3. Adverbial