Aston Martin

Прямую речь перевести в непрямую. Английский. "Is the meeting on Tuesday or Wednesday?" the secretary asked.

Татьяна Бульская

The secretary asked if the meeting was on Tuesday or Wednesday.

Viorel Evdokimov

The secretary asked if the meeting was on Tuesday or on Wednesday.

Светлана Лешина

И всё таки здесь подразумеваются будущие события.

The secretary asked if the meeting would be on Tuesday or Wednesday.

Свет Александровна

кстати, непрямая речь называется косвенной

Дмитрий Зайцев

а "пассивный" залог - страдательным