Сергей Гончаров

Нету ли в тексте грамматических или вообще любых ошибок?

One day my family and I went to the wood. The weather was warm and beautiful: the sun shined brightly, the sky was not a single cloud, the birds were singing. In general, everything was fine. We unpacked our things and sat on the grass to rest. And then I saw a huge bug. He was very nasty, vile, and disgusting. I scared, ran and hit the tree. Parents were very surprised at my behavior.
Later it turned out that it was not a bug, just an oddly shaped leaf.

Jamal Bro

1) once вместо one day (one day чаще для future: когда-нибудь мы поедем, однажды я стану)
2) the sky was cloudless
или
not a single cloud in the sky
...
остальное верно