Люда Теплова

Орбіти невеликих астероїдів і метеороїдів часто зазнають зіткнень між собою. Що спонукає іх до зіткнення?!

Андрей Кельганов

Астероїди (невеликі планетоподобні тіла Сонячної системи) рухаються по орбіті навколо Сонця.
У основної маси астероїдів орбіти не надто відрізняються одна від одної: вони слабко ексцентричні і мають малий чи помірний нахил.
Обсяг простору, зайнятого кольцом-тором, де рухається 98% всіх астероїдів, величезний - близько 1,61026 км3. Зазначимо, що розмір Землі не перевищує 1012 км3.
На зіткнення астероїдів впливає:
1.Відносно висока концентрація тіл в головному поясі створює середовище, в якому дуже часто за астрономічними мірками відбуваються зіткнення між астероїдами. Так, зіткнення між великими астероїдами радіусами близько 10 км відбуваються раз в 10 млн років. При зіткненні великих астероїдів відбувається їх дроблення на окремі фрагменти, що може привести до утворення нової астероїдної сім'ї. Втім, якщо астероїди зближуються на порівняно невеликих швидкостях, це може привести не до дроблення астероїдів, а, навпаки, до їх об'єднання в одне більш велике тіло. Саме цей процес привів до утворення планет 4 млрд років тому. З тих пір вплив цих двох процесів повністю змінило пояс астероїдів, і тепер він кардинально відрізняється від того, який існував тоді.
Дрібний пил в поясі астероїдів, що виникла в результаті зіткнень астероїдів, створює явище, відоме як зодіакальне світло
Уламки, що виникають при зіткненні астероїдів, можуть розлітатися по всій Сонячній системі, і деякі з них іноді зустрічаються з нашою планетою і падають на її поверхню у вигляді метеоритів .
2. Планетні обурення призводять до безперервного перемішування орбіт астероїдів. Це уможливлює зіткнення астероїдів одне з одним. За минулі 4,5 млрд. років, відтоді як існують астероїди, вони відчули багато сутичок одне з одним. Нахили і эксцентриситеты орбіт призводять до непараллельности їх взаємних рухів, і швидкість, з якої астероїди проносяться один повз іншого, становить близько 5 км/с. Зіткнення з цими швидкостями ведуть до руйнації тел.

Рябов Ю. А. Рух небесних тіл. – М. : Наука, 1988.