Валентина Лысова

задать 5 вопросов к предложению

задать 5 вопросов к предложению- my sister began to learn german two years agoи определить тип вопроса

Наталья Александрова

Did my sister begin to learn german two years ago? - общий
Who began learning german two years ago? - к подлежащему
Did my sister begin to learn german or french two years ago? - альтернативный
What language did my sister begin to learn two years ago? - специальный
My sister began to learn german two years ago, didn't she? - разделительный