Cf
Cfif

Верно ли составлено предложение? если нет, помогите исправить..

when the need comes to knock on wood - you discover that the world is made of aluminum and plastic.

Пришла нужда постучать по дереву – обнаруживаешь, что мир состоит из аллюминия и пластика.

Виктория Иванова

It's only when you need to knock on wood that you realise that your world is entirely made up of aluminum and plastic

Ирина Селезнева

Came a need to knock on wood - to discover that the world is made of aluminum and plastic.

Потому что вы написали "пришла нужда". А вот ваш английский текст начинается со слов "когда придет нужда"... разница во временах

Марина

When you want to knock on the wood,you `ll find out the world around you consists of aluminum and plastic