Альбина Мухаметшина

Знающие английский! Помогите пожалуйста проверить, верно ли составлено предложение!

When we gather together we like to listen to music, discussing books and movies, wathing DVDs and hanging out.
Когда мы собираемся вместе, мы любим слушать музыку, обсуждать книги и фильмы, смотреть ДВД и гулять.
On weekends we usually going to the cinema.
На выходных мы обычно ходим в кино.

Светлана Писанова

Нет. When we gather together we like listening to music, discussing books and movies, wathing DVDs and hanging out.
On weekends we usually go to the cinema.