Дарья Левандовская

проверьте пожалуйста правильно ли составлен текст на английском

The next day, Marjorie had breakfast late in the morning. Bernice came in and sat down at the table opposite her.
And Bernice said, that she had heard that Marjorie said about Marjorie her mother last night. She tried to be nice, but instead she was insulted. And crying loudly, she ran out of the room.
An hour later, Bernice found Marjorie again. She said that Marjorie wasn't good desirable with her. Marjorie told her that it is quite complicated guest. But then Bernice told Marjorie that perhaps she is right. She asked for her advice how to make friends. Marjorie said she make must yourself look as good as possible. And Marjorie began to advise her what she need to change her appearance and how to dance.

если бы мне нужно было, я бы обратилась к гуглу. . но мне нужный правильный и точный перевод

Ал
Алмаз

гугл в помощь

Александр Романцов

Нет, неправильно