Мария Вершинина

Проверить правильно ли составлены предложения на английском языке

Hi Jim. I can help you to describe a holiday.
We in Russia too have a holiday Pancake Day. We celebrate this holiday at the beginning of spring. On the square burn an effigy. All people rejoice to arrival of spring, sing, dance and hold competitions, bake pancakes.
I love this day because cheerfully and there are a lot of tasty pancakes.
Best wishes. Kolya.

Отредактируйте пожалуйста

Ро
Роман

Неправильно. Грамматика хромает. Частей речи не хватает.

Анюта

We have a holiday Pancake Day in Russia too.

An effigy is burned in the square.

All people rejoice to arrival of spring, they sing, dance and hold competitions, bake pancakes.

I like this day because it is cheerfully and there are a lot of tasty pancakes.