Андрей

помогите перевести в косвенную

And so far we've only learnt about Washington and Jefferson.
Emily: I don't think that Robin MacWizard knew very much about them himself.
Mark: I agree with you. We must find a simpler answer.
Emily: What did you say Of course How could I be so stupid There's a very simple answer. All the presidents lived in Washington in their official residence, which is called the White House.
Misha: You're right I heard that every American president has lived there. We must go to Washington.
Mark: I'm not so sure about that. In his note Robin only wrote about four presidents, not about ALL of them.
Rob: Don't be such a bore, Mark. We have to check every idea.
Emily: And look. Now the meaning of the picture is clear: there is a big letter "W" written here. It means Washington or the White House. I'm sure we're on the right track.
Misha: Yes, but Washington isn't just round the corner.
Emily: It's not so far away. If Grandma Olga agrees to take us by car, we should be there in less than six hours. I'll go and talk to her and you pack your things, guys. We should hurry up.

Lipo Gevorgyan

И до сих пор мы только узнали о Вашингтоне и Джефферсон.
Эмили: Я не думаю, что Робин Маквизард знал очень много о них сам.
Марк: Я соглашаюсь с Вами. Мы должны найти более простой ответ.
Эмили: Что сделало Вы говорите, Конечно, Как мог я быть настолько глупым есть очень простой ответ. Все президенты жили в Вашингтоне в их официальной резиденции, которую называют Белым домом.
Миша: Вы правы, что я слышал, что каждый американский президент жил там. Мы должны пойти в Вашингтон.
Марк: Я не так уверен в этом. В его примечании Робин только написал приблизительно четырем президентам, не обо Всех них.
Ограбьте: Не будьте такой скукой, Марком. Мы должны проверить каждую идею.
Эмили: И посмотрите. Теперь значение картины ясно: есть большое письмо "W", написанное здесь. Это означает Вашингтон или Белый дом. Я уверен, что мы на верном пути.
Миша: Да, но Вашингтон не просто за углом.
Эмили: Это до сих пор не находится далеко. Если Бабушка Ольга соглашается взять нас на машине, мы должны быть там меньше чем через шесть часов. Я буду идти и говорить с нею, и Вы упаковываете свои вещи, парней. Мы должны спешить.