Ал
Альбина

Помогите пожалуйста по английскому:):)

Переведите предложения, укажите время и залог сказуемого. Преобразуйте предложения в действительный залог, где это возможно. Введите любые подходящие подлежащие
I. London, the capital of the United Kingdom was built on the river
Thames
2. William the Conqueror was crowned in Westminster Abbey.
3. The Tower of London is associated with many important events in the British history.
4. The crown’s jewels are kept in the Tower.
5. The Tower is guarded by “Beefeaters”
6. London is noted for its museums and art galleries.
7. The old port area is now called "Docklands".
8. The great part of London was destroyed by the fire.
9. The Thames is crossed by numerous bridges.
10. Trafalgar Square was so named to commemorate Admiral Nelson's victory at the Battle of Trafalgar.
11. The victory over the French and Spanish fleet was won at cost of Nelson’s life.
12. Many of the greatest Englishmen are buried in Westminster.
13. St' Paul's Cathedral was designed by Sir Christopher Wren.
14. Hyde Park is visited by thousands of tourists every day.
15. The Tower of London was used as a fortress, a palace, a state prison and a mint.
16. The Cenotaph is the monument which appeared in 1920, it was dedicated to the dead during the First World War.
17. Various ideas and opinions may be heard at the "Speakers”
Comer” in Hyde Park.
18. The fine building of the Opera House or Covent Garden was
opened in 1858.
19. The British Museum is situated in Bloomsbury, a district in central London.
20. Swans that live in the Docks are well looked after and no one is allowed to touch them.

Андрей Соболев

вначале переводи

. Лондон, столица Соединенного Королевства была построена на реке
Темза
2. Вильгельм Завоеватель был коронован в Вестминстерском аббатстве.

3.Лондонский Тауэр связан со многими важными событиями в британской истории.
4. Драгоценности короны хранятся в башне.

5.Башня охраняют "Beefeaters"

6. Лондон славится своими музеями и художественными галереями.

7.Район старого порта теперь называется "Docklands".
8.Большая часть Лондона была уничтожена огнем.
9.Темза проходят многочисленные мосты.
10. Трафальгарская площадь была названа так в честь победы адмирала Нельсона в битве при Трафальгаре.
11.Победа над французским и испанским флотом была завоевана ценой жизни Нельсона.
12. Многие из величайших Англичане похоронен в Вестминстерском.
13. Собор Святого Павла "был разработан сэром Кристофером Реном.
14. Гайд-парк посещают тысячи туристов каждый день.

Потом думай
8.Большая часть Лондона была уничтожена огнем.
надо:
Огонь унитожил.. .
The Fire destroyed the great part of London
15.Лондонский Тауэр использовался как крепость, дворец, тюрьма штата и мяты.