Аkram Zaidov

помогите пожалуйста с английским ((

Тема: Рассказать про животное, которое я знаю и написать о нем смешную историю. . Укажите ошибки при написании (

I know somebody who's got dog as a pet. It's s man I friends with called Sasha. The dog is called Rex and it's probably about six years old. Rex is very large. He sleeps on a mat at home. He eats everything. Sasha takes is for walks in the park on a lead. I also sometimes go out with them for a walk. I used to play hide-and-seek with him. I'm pretty sure she used to just consider me part of her herd, so whenever I would ride my bike or run away from her, she would chase me and bite my pant legs or my ankles. I used to hide in various places around our house (behind couches, in closets, etc.) and if I called her and made noises, she would search all through the house until she found me. She was my favorite dog of all time. I loved her very much.

не поняла

ОК
Оксана Киктевич

Во всех предложениях про рекса надо употреблять не он а оно
ПРОСТИ ПО-АНГЛИЙСКИ ВО ОТВЕТАХ НЕ ПИШУТ