Анастасия Ситникова

Помогите пожалуйста! мне нужно написать сочинение по английскому про мои зимние каникулы.

но у учительницы особое требование, она хочет чтобы сочинение было в будущем времени. нужно написать Что я буду делать.
С английским у меня не очень.. . сегодня я показала ей свое сочинение, а она не понятно к чему придралась и поставила 3! Помогите прошу

7-10 предложений

Ната

My winter holidays.

There are a lot of things in our school life, good or bad, which we shall remember all our lives. Our school holidays are among them. Every pupil has four holidays. Some pupils enjoy summer holidays best, some others prefer winter holidays, and other children like those which they spent very well.
The winter holidays that I had years ago, are still very vivid in my memory. I had open looking forward to the holidays very much because half the.

2)

1. Winter holidays are shorter than summer ones. 2. They begin in the end of December and last about two weeks. 3. It is so nice to have a rest from school. 4. During winter holidays we celebrate New Year Eve and Christmas. 5. There are New Year parties for children at schools and theatres. 6. Cinemas show children films and cartoons. 7. It is usually very cold in winter, but frost and snow can't keep children indoors. 8. It's so great to go skiing down a hill. 9. Boys like to play hockey on the ice. 10. Many children go to the skating-rings to skate. 11. Small children play snowballs and make snowmen, or ride happily on the sledges. 12. When the weather is bad I stay at home and watch TV. 13. There is always something interesting on during winter holidays. 14. Sometimes my friends come to see me and we play computer games or listen to music. 15. There is also more time for reading, drawing, making model planes and other hobbies. 16. Holidays pass quickly and soon it's time to go to school again.

перевод:
1)

Мои зимние каникулы.

Есть много вещей в нашей школьной жизни, хорошей или плохой, который мы будем помнить всю жизнь. Наши школьные каникулы среди них. Каждый ученик имеет четыре праздников. Некоторые ученики пользуются летние каникулы лучшем случае, некоторые другие предпочитают зимний отдых, и другие дети, как те, которые они провели очень хорошо.
Зимние каникулы, что я лет назад, все еще очень свежи в моей памяти. Я был открытым с нетерпением жду праздников очень много, потому что половина.

2)

1. Зимние каникулы короче летних. 2. Они начинаются в конце декабря и продлятся около двух недель. 3. Это так приятно отдохнуть от школы. 4. Во время зимних каникул мы празднуем Новый год и Рождество. 5. Есть Нового года для детей в школах и театрах. 6. Кино показать детям фильмов и мультфильмов. 7. Это, как правило, очень холодная зима, но мороз и снег не могут держать детей в помещении. 8. Это так здорово кататься на лыжах с горы. 9. Мальчики любят играть в хоккей на льду. 10. Многие дети ходят на каток кольца кататься на коньках. 11. Маленькие дети играют в снежки и снеговиков сделать, или ездить счастливо на санях. 12. Когда погода плохая я сидеть дома и смотреть телевизор. 13. Существует всегда что-то интересное во время зимних праздников. 14. Иногда мои друзья приходят ко мне, и мы играем в компьютерные игры или послушать музыку. 15. Существует также больше времени для чтения, рисования, что делает модели самолетов и других увлечениях. 16. Праздники проходят быстро, и вскоре пришло время идти в школу еще раз.

Выбирай предложения, чем смогла тем и помогла!

Морозова Елена

My winter holidays.
During our school year we have two holidays - winter and summer ones. As for summer holidays they will be in some months and i don't want to think of them because i become very lazy and don't want to do anything. I just forget about school and begin to dream about seaside. However, soon we'll have winter holidays and i suppose it's also a very interesting time. Winter holidays will start in one week. They include New Year's day and Christmas - two magic days in our life. As for me, during winter holidays I shall go to Finland together with my parents, because it's the best place in winter. Finland is always associated with Christmas. We shall have a travelling by plane. We shall spend three days in Helsinki. We shall put up at one good hotel and have some wonderful excursions. We shall go to some museums. In the evenings we shall walk about the city and enjoy its evening views. I think, I shall miss Helsinki after my coming back home.

Виктор Куликов

Неплохо бы еще и без ошибок написать. Это к предыдущему помощниику обращение.

Сергей Ващилин

Соченение что я буду делать на летних каникулах