Ярослава Гокова

Прочтите и переведите текст в письменной форме: RUSSIAN FEDERATION Russia is one of the largest countries in the world. It occupies an area of 17 million square kilometers. It is situated in Europe and Asia. Russia is washed by three oceans and twelve seas and borders on fourteen countries. Russia is a constitutional republic with President as Head of State. It is one of the leading powers in the world. The climate of the country varies greatly. The coldest regions are situated in the North and the climate here is arctic. The climate of the central part is continental and in the South it is subtropical. If you look at the map of Russia you will see the highest mountains in the Caucasus and the Altai, the Urals, separating Europe from Asia, many rivers and large lakes. The longest rivers are the Volga in Europe and the Lena in Asia. Lake Baikal is the deepest lake in the world and it has the purest water on earth. Russia is a highly developed industrial country. Russia is very rich in

Ответы
Анатолий Муйтуев

"Российская Федерация Россия одна из больших стран в мире." И конец: Россия очень богатая страна, только баранам досталась..."😁

Анатолий

А смысл вопроса?