Екатерина Петрова

помоги, пожалуйста, определить разницу. (англ. яз. ) в чем разница между baggage и luggage?

Евгений Крайнов

О, меня это тоже всегда интересовало!
Википедия пишет http://en.wikipedia.org/wiki/Baggage
Baggage - совокупность сумок, чемоданов и прочих емкостей, содержащих пожитки путешественника.
Luggage - примерно то же самое, но but is normally used in relation to the personal baggage of a specific person or persons (e.g. "I have lost my luggage, he has prepared his luggage", but not normally "I have lost my baggage, he has prepared his baggage"). - используется применительно к личному багажу конкретного человека или людей
Контекстуально существуют случаи, когда эти слова не взаимозаменяемые. Один из них приведен в Википедии - baggage train или baggage carousel
На форумах еще можно почитать интересное (если справитесь по-английски)
http://forum.wordreference.com/showthread.php?t=326997
Прослеживается мнение, что baggage больше используют американцы,
luggage - англичане.

Di
Dima

baggage (BAGS) all the cases and bags that you take with you when you travel; luggage:
How many pieces of baggage do you have?
We had to pay extra for our excess baggage (= our bags and cases which weighed more than was allowed).

luggage noun (MAINLY US baggage)
the bags, cases, etc. which contain your possessions and that you take with you when you are travelling:
Never leave your luggage unattended.
hand luggage (= small bags and cases that you take with you onto the plane)

Vesna

Чисто для интереса:
у американцев luggage это еще и чемодан/дорожная сумка (1 штука) .
И не luggage bag, и не piece of luggage. Просто luggage.
My luggage is blue - Мой чемодан синего цвета.