Сергей Николаев

помогите перевести на англ. яз. пожалуйста ( очень надо)

1.Ты говорил, что завел часы, а они остановились.
2.Ты меня вчера спрашивала, нет ли у меня лишней тетради. Я принесла тебе две. Вот они.

3.Я всегда думала, что к тому времени, как мне будет двадцать лет, я буду чувствовать себя совсем взрослой. Теперь вижу, что ошиблась.

4. Вы слышали, что он сказал? - Он сказал, что следующая лекция состоится через два дня. Все могут приходить без специальных приглашений.

5.Сознание того, что она в доме одна и что до утра никто не придет, тревожило ее.

6.Я не знала, что Анна уезжает на следующий день. Я думала, что у нас будет время обсудить этот вопрос детально, прежде чем она уедет.

Сергей Давлетшин

1.Ty said that started the clock, and they stopped.
2.Ty me yesterday asking me if I had an extra notebook. I brought you two. Here they are.

3.I always thought that by the time I will be twenty years old, I would feel quite mature. Now I see that was wrong.

4. You heard what he said? - He said that the next lecture will be held two days later. Anyone can come without a special invitation.

5.Soznanie that she alone in the house until the morning, and that no one will come disturb her.

6.I did not know that Anna was going the next day. I think we will have time to discuss this issue in detail before she leaves.

Алена

.You said you wound up the clock and it stopped.
2. you asked me yesterday if I had an extra notebook. I brought you two. Here they are.

3. I always thought that by the time I was twenty years old, I would feel completely grown up. Now I see that I was mistaken.

4. Did you hear what he said? He said that the next lecture will take place in two days. Everyone can come without special invitations.

5. the Knowledge that she was alone in the house and that no one would come until morning disturbed her.

6. I didn't know that Anna was leaving the next day. I thought we'd have time to discuss this in detail before she left.