Елена Климова

помогите перевести на английский, надо очень граматно :с

Здравствуйте, Вы не могли бы мне помочь правильно перевести на английский вот эти предложения?

1)
- небольшое количество пассажиров.
- высокая цена
- нечеткое время подачи
2)
потому, что servant и lawyer - это профессии, а grandfather - это член семьи
3)
потому, что Dr Jekyll и Mr Hyde это один и тот же человек, а Walter вообще не является героем повести.
4)
потому, что Utterson и police inspector искали Mr Hyde
5) потому, что glass и bottle - это емкость, сосуд.

Елена Рахмангулова

1) – some passengers
-high prise
-imprecise time of feed
2) because a servant and a lawyer are occupations but a grandfather is a member of family
3) because Dr Jekyll and Mr Hyde is the same man but Walter isn’t anyhow hero of the story
4) because Utterson and a police inspector were looking for Mr Hyde
5) because a glass иa bottle are a receptacle, a container

Ленка

спроси у учителя по английскому языку он конечно он (а) тебе поможет !!!

Ольга Новоковская

- A small number of passengers.
- The high price
- Inaccurate time of filing

Because servant and lawyer are professions, while a grandfather is a family member

Because Dr Jekyll and Mr. Hyde are the same person and Walter is not even a character of the story.

Because Utterson and the police inspector were looking for Mr. Hyde

Because a glass and a bottle mean a container, a vessel.