Pucca Kim

помогите перевести на английский ))

Уровень воды резко увеличился, и огромная волна полностью накрыла меня .Я оказался под водой. Течением меня несло далеко от берега . Но в какой-то момент я почувствовал, как что-то подхватило меня и плавно несло обратно к берегу . Это был крокодил ! (нужен не дословный, а художественный перевод )

Самат

The water level had rapidly grown, and a hevy wave completely covered me. I got under water. The stream brought me far away from the shore. But once I felt something picked me up and slowly brought me back to the shore. It was a crocodile!

Ирина Грановская

The water level has increased dramatically, and a huge wave is completely covered me. I was under water. Over bore me away from the shore. But at some point, I felt like something grabbed me and