Оксана Григорьева

Очень прошу! ! Помогите!! ! Английский

15. Переведите предложения на русский язык, обращая внимание на
местоимения one (ones), that (those):
1) This text is more difficult than that one. 2) One of the students is absent today. 3)
One must always try to speak English at our lessons. 4) There is only one way to do
it. 5) Those present at the meeting were the teachers from our school. 6) I like to read
English books as well as Russian ones. 7) The students of the first group study better
than those of the second one. 😎 These pictures are better than those. 9) This film is
more interesting than that I saw last week. 10) I don’t like this book. Give me another
one.

16. Переведите предложения на русский язык, обращая внимание на
употребление инфинитива:
1) You must get up early to be in time for the lesson. 2) We sometimes stay at our
institute to discuss the news. 3) One must study hard to know English well. 4) To
improve pronunciation one must read aloud. 5) To learn how to use this method you
must solve many problems. 6) He worked hard to complete his experiment in time. 7)
It will take you much time to perform this work. 😎 To translate this text without a
dictionary you must know all the new words.

Алла Гордиенко

15.Этот текст сложнее того.
Сегодня отсутствует один студент
каждый должен пытаться говорить по-английски на наших уроках.
существует только один способ сделать это.
присутствующими на собрании были учителя из нашей школы.
Мне нравится читать книги на английском также, как и на русском.
Студенты 1 группы учатся лучше, чем из второй.
Эти картины /рисунки лучше чем те.
Этот фильм более интересный чем тот, который я видел на прошлой неделе.
мне не нравится эта книга. Дай другую.