Юлия Дмитриева

limba e dulce ca mierea si amara ca fierea

помогите объяснить вот эту пословицу limba e dulce ca mierea si amara ca fierea пожалуйста

Сергей Девяткин

язык сладкий, как мед и горький как полынь. . Наверно так..

Serdar Ozturk

Transportul mierii de albine
-pana la punctual de ambalare, mierea se transporta in cisterne sau bidoane de inox spalate, sterilizate si inchise ermetic
-ambalata in recipiente individuale(borcane), mierea se transporta in vagoane speciale,recipientele fiind intotdeauna asezate cu orificiul de scurgere in sus.

Receptia mierii de albine se face de obicei organoleptic,pe loc,iar in caz de dubii asupra calitatii si continutului,se completeaza analiza fizico-chimica la un laborator specializat.Proprietatile organoleptice sunt specifice fiecarui sort de miere de albine.

Expunerea pe raft a mierii de albine,in magazine se face in conditii optime de temperatura, la raionul de produse dulci si se aseaza pe sortimente,cu eticheta la vedere .

Defectele mierii de albine;
1.fermentarea care survine ca urmare a nerespectarii conditiilor de extractie,depozitare sau transport.In acest caz,se trece la incalzirea mierii la mai mult de 60 grC, pentru a nu ajunge la inacrire,dezavantajul fiind ...