Игорь Глазунов

помогите составить вопросительное предложение на английском.

The bipolar transistor was invented in 1948 as a replacement for the triode vacuum tube. It consists of three layers of doped material, forming two p-n (bipolar) junctions with configurations of p-n-p or n-p-n. One junction is connected to a battery so as to allow current flow (forward bias), and the other junction has a battery connected in the opposite direction (reverse bias). If the current in the forward-biased junction is varied by the addition of a signal, the current in the reverse-biased junction of the transistor will vary accordingly. The principle can be used to construct amplifiers in which a small signal applied to the forward-biased junction causes a large change in current in the reverse-biased junction.

Петр Петров

Одно предложение?
When the bipolar transistor as replacement for the triode vacuum tube was invented?