Attila

Англичане! Спасайте! Как диалог преобразовать в Косвенную речь? Помогите сделать задания!

Два диалога и каждый нужно преобразовать в косвенную речь.
Мои познания в английском мизерные, особенно в грамматике, сделала по своему, но чувствую ошибок будет куча. Может кто разбирается в этом поможет мне? Буду очень вам благодарна!
1.

2.

Дмитрий

CO asked if those were Mr. Carlson's bags
Mr. C said those were
CO asked if Mr. C had nothing to declare
Mr. C said he had only go clothes and things like that
CO asked what was the purpose of Mr. C's visit
Mr. C said he was there on business
CO asked if Mr. C would mind opened that one
Mr. C said he would not
CO asked what was inside that package
Mr. C said they were presents for some of his friends -- glass vases and so on
CO asked if Mr. C had any tobaccor or spirits
Mr. C said he had got 200 cigarettes, but hadn't got any spirits
CO asked if Mr. C would mind showing him his camera
Mr. C said he would not
CO said all was right