Сергей Шалаев

Инфинитивная конструкция, нужна помощь!

Ребята, помогите мне пожалуйста. Пользуясь правилами инф. кострукций мне нужно переделать предложения на зачет на завтра, но мы проходили это 1,5 года назад и я совершенно не помню, что надо делать. Буду очень благодарна!

1. She saw how he rushed to the road and got knocked down a passing car.
2. We consider this town to have rich and eventful history
3. The guide ordered that all hand bags should be left in the cloak room
4. The guide expected that we all should be ready to drive around 2 o`clock
5. It is known that the town was founded in 1030

Ольга Бибик

1. She saw him rush to the road and get knocked down by a passing car.
2. We consider this town to have a rich and eventful history. (здесь "переделывать" нечего)
3. The guide ordered that all hand bags be left in the cloak room.
4. The guide expected us all to be ready to drive around 2 o`clock.
5. The town is known to have been founded in 1030.