Оля Суслова

Помогите перевести текст!!!

The Old and unusual game known as the Hood Game, or Throwing the Hood, is played every year on Old Christmas Day, January 6th at Haxey in north Lincolnshire. The ceremonies of Haxey Hood begin in the early afternoon with the procession of the. Fool and his twelve Boggans up the village street to a small green place outside the parish church. The Boggans are the official team and play against all comers. Chief among them is the King Boggan, or Lord of the Hood, who carries a wand, or roll of thirteen willows as a badge of office. He and all his team should wear scarlet flannel coats and hats wreathed with red flowers. The "hoods" used in the game bear no resemblance to the headgear from which they are supposed to take their name. The main hood, or Leather Hood, is a two-foot length of thick rope encased in stout leather. The lesser 'hoods' are tightly-rolled pieces of canvas, tied with ribbons.

Танюша

Старая и необычная игра известна как Hood игры, или бросать Гуд, ​​играют каждый год в Старом Рождества, 6 января в Haxey в Северный Линкольншир. Церемонии Hood Haxey начаться в первой половине дня с процессией. Дурак и его двенадцать Boggans на деревенской улице в небольшом зеленом месте за пределами приходской церкви. Boggans являются официальной команды и играть против всех желающих. Главным среди них является король Boggan, или Господь Гуда, который несет в себе палочку, или рулон из тринадцати ивы как знак офиса. Он и вся его команда должны носить алые пальто и шляпы, фланелевые увитый красными цветами. "Капюшоны", используемый в игре не имеют никакого сходства с головной убор, из которого они должны занять свое название. Основными капот, или кожаный капюшон, состоит из двух ног длину толстой веревки, заключенная в толстых кож. Чем меньше «вытяжки» являются плотно проката куски холста, связанные с лентами.