Марина Рябова

помогите перевести правильно предложения с русского на английский язык...

Ванечка

ты сам сможеш , зайди на яндекс и напиши переводчик гугл или яндекс и там узнаеш . тока я те не гарантирую 100% правильного перевода но зато сможеш перевести

Andrey

7. This family has lived here since the spring. They've fallen out with all their neighbours
8. Since when have you been trying to get him on the phone? - Since 10 o'clock
9. Finally you came! We've just been talking about you!

Александр

а какой это класс?

Сергей

используй переводчик онлайн

Ma
Maks

1. She has been studying Japanese for 5 years.
2. I hope your friends took good care of you.
3. She has been sitting here for several (a few) hours. She's been sitting on the bench and waiting for someone since the very morning.
4. They have been disputing since the teacher left the classroom.
5. Harry has been trying to fix the fence for a few hours already, but he hasn't been able to do it yet.
6. He has been writing an article for 3 hours. He has had 3 cups of coffee. He hasn't worked that hard for ages. (или It has been a long time since he worked so hard.)

Ни
Никита

Она учит японский. А японский учит её.
She teaches the Japanese language.