Екатерина Балашова

Прошу вас проверить мини-сочинение на английском. Все ли в порядке с грамматикой? +

Я собралась на карьер. Предстоял долгий путь, воздух был раскален июльским солнцем до предела. Из-за неудачно выбранной обуви я натерла ноги, поэтому вторую половину пути пришлось идти босиком. Озеро выглядело чудесно: лучи света играли на его зеркальной глади. Я вошла в эту манящую прохладу и почти сразу же наткнулась на осколок бутылки, порядочно порезавшись. Пришлось возвращаться домой. Внезапно подул сильный ветер и на небо налетели облака. К счастью, удалось добраться до дома до начала ливня. Несмотря на это день был совершенно испорчен. Он запомнился мне слишком большим количеством неприятных казусов.

I decided to go in the quarry. Long way awaited, the air was ignited by July sun to the limit. Because of poorly chosen shoes I galled the legs, so the second half of road I had to go barefoot. The lake looked wonderful: sunlights sparkled on its glassy surface. I entered in this inviting cool and then immediately stumbled in fragment of the bottle, hardly cutting. I had to go back home. Suddenly a strong wind blew and clouds flied in the sky. Fortunately, it was possible to get home before the storm. In spite of this day was completely ruined. It is remembered me due to many unpleasant incidents.

спасибо.

Ве
Вероника

Ну, очень даже неплохо. Так, мелкие стилистические придирки.
I decided to go to the quarry. A long way was ahead, the air was ignited with July sun to the limit. Because of improper shoes I galled my feet, so another part of the way I was to go barefoot. The lake looked wonderful: sunlights sparkled on its glassy surface. I entered in this inviting cool and about immediately stumbled in a fragment of a bottle, hardly cutting. I had to return home. Suddenly a strong wind blew and clouds covered the sky. Fortunately, I hadmanaged to get home just before the storm began. Despite of this luck the day was completely ruined. It reminds me too many unpleasant incidents.

Ма
Марина

Ошибки в основном с выбором слов.

Из грамматических ошибок в глаза бросаeтся flied - это неправильный глагол и должно быть flew, но и выбор сам по себе неудачный, можно так:
The sky became heavily overcast

It is remembered me = "оно запомнилось меня".
Естественным было бы написать I will remember it ...

ignited = подожжено, должно быть heated

I galled the legs - не то, что вы думаете, это ноги от ступней и выше, я бы лучше сказал, что poorly chosen shoes made my feet sore

sunlights - надо в единственном

после entered не требуется in
Лучше так:
I entered the inviting coolness of the lake

stumbled in fragment of the bottle не пойдет,
предлагаю stumbled over a broken bottle and cut my foot deeply