Денис Лейбин

Помогите пожалуйста перевести на английский язык?

Привет, дорогой друг.
Пишу тебе, чтобы рассказать как я провёл выходные.
Я пошёл в парк аттракционов. Мне захотелось покататься на одном из моих любимых аттракционов. Здесь есть разные аттракционы, и один из них – Колесо обозрения. Когда поднимаешься на самую высокую точку, то тебе открывается прекрасный вид на город. Весь город виден как на ладони. Всё кажется таким маленьким, я люблю его осматривать поднимаясь на вверх. Буду ждать следующих выходных, чтобы снова прокатиться на моём любимом аттракционе.

Сергей

Hello, dear friend.
I write to you to tell as I spent days off.
I went to the amusement park. I wanted to drive on one of my favourite attractions. There are different attractions, and one of them – the Big wheel. When you rise by the highest point, to you the fine view of the city opens. All city is visible clearly. All it seems such small, I like it to examine rising on up. I will wait for next weekends again to sweep on my favourite attraction.

Са
Сашенька

Hi, my dear friend.
I am writing to you to tell you about how I spent the weekend.
I went to an amusement Park. I wanted to go on one of my favorite attractions. There are different attractions, and one of them - the Ferris Wheel. When you go up to the highest point, then you beautiful view of the city. The whole city is visible as on a palm. Everything seems so small, I love examine him climbing up. 'll wait for the next weekend, to again take a ride on my favorite roller coaster.

Ка
Катя

Hi, dear friend.
I am writing to tell you how I spent my weekend.
I went to an amusement park. I wanted to take a ride on one of my favorite rides. Here there are different rides, and one of them - the Ferris wheel. When you climb to the highest point, then you a beautiful view of the city. The whole city is visible at a glance. It seems so small, I love him to inspect climbing up. I'll wait for the next weekend to ride again on my favorite rides.

Алина

http://translate.google. com/
без пробела!