Владимир Ильиных

проверьте пожалуйста ошибки... английский

Тема: опасная или захватывающая ситуация (1.вступление, 2. предыстория, 3. проблема, о чем рассказ, 4. ощущения, 5. разшение проблемы, концовка). .
1)Разве я когда-нибудь говорила вам о том времени, что я чуть не утонула?
2)Это было год назад. Это было летом. Светило солнце, и мы купались на речке. Мы не использовали спасательный круг.
3) Мы смеялись, и вдруг мы не заметили, что уплыли очень далеко от берега. Мне пришлось быстро плыть обратно на берег, но у меня не хватало сил.
4) Я никогда не была так напугана в моей жизни! Я была абсолютно напугана.
5) К счастью, всё закончилось хорошо. Моя подруга, которая не поплыла с нами и стояла на берегу реки, кинула спасательный круг. Так вот мы спаслись. В конце концов, я никогда не заплывала так далеко от берега реки.

1) Have I ever told you about the time I almost drowned?
2) It was a years ago. It was summer. The sun was shining and and we were swimming in the river. We did not use a lifeline.
3) We were having a laugh, when suddenly we noticed that sailed too far from shore. I had to quickly swim back to shore, but I was not strong enough.
4) I've never been so frightened in my life! I was absolutely terrified.
5) Fortunately, all ended well. My girlfriend, who is not swam with us and stood on the bank of the river, threw a lifeline. So that we may be saved. In the end, I never swam so far away from the river bank.

Эльвира Исабекова

2) It was a year ago. ..один год
4)в первом предложении надо употреблять past perfect (I had или I'd а не I've), потому что речь идет о действии в прошлом
5)my girlfried, who didn't swim with us... So we saved ourselves. To the most end, I'd never swum...

Diana Adamiya

1 Have I ever told you about the time when I narrowly had escaped drowning?
2 It was a year ago. It was summer. The sun was shining and and we were swimming in the river. We did not use a lifeline.
3 We were laughing and suddenly we didn't notice that we had sailed too far from shore. I had to swim back quickly to shore, but I was not strong enough.
4 I'd never been so frightened in my life! I was absolutely terrified.
5 Fortunately, all had finished well. My girlfriend who did not swim with us and stayed on the river's bank threw a lifeline. So like we saved ourselves. Eventually I had never swum so far away from the river bank