Алексей Иванов

помогите пожалуйста с английским языком очень надо..

Перепишите данные предложения, определите в них видо-временные формы глаголов и укажите их инфинитив.
1) The main task of a crime scene search is to establish evidence of guilt against a suspected person.
2) It was a quarter past seven when two men dressed in all black, entered the bank and drew the pistols.
3) If the jurors find her guilty she'll spend 5 years imprisonment.

Татьяна Пейчинович

1. is -- Present Simple, Active Voice (to be)
2. was -- Past Simple, Active Voice (to be)
entered, drew -- Past Simple, Active Voice (to enter, to draw)
3. find -- Present Simple, Active Voice (to find)
will spend -- Future Simple, Active Voice (to spend)

Алексей Беляков

1) Is - to be, Present Indefenite Active
2) Was - to be, Past Indefenite Active
entered - to enter, Past Indefenite Active
drew - to drow, Past Indefenite Active
3) find - to find, Present Indefenite Active
will spend - to spend, Future Indefenite Active