Паша Юдин

Помогите перевести текст с английского. Хотя бы суть о чем тут говориться? 🙂

Abstract
An international team of investigators in 11 countries have worked collaboratively to develop a
culturally and contextually relevant measure of youth resilience, the Child and Youth Resilience
Measure (CYRM-28). The team used a mixed methods design that facilitated understanding of
both common and unique aspects of resilience across cultures. Quantitative and qualitative
stages to its development ensure the CYRM-28 has good content-related validity across research
sites. Crossover comparison analyses of the findings from the quantitative administration of the
pilot measure with 1,451 youth and qualitative interviews with 89 youth support the CYRM-
28 as a culturally sensitive measure of youth resilience. The implications of this mixed methods
approach to the development of measures for cross-cultural research are discussed.

Максим Сташков

абстрактный
Международная команда исследователей в 11 странах работают совместно, чтобы развивать
культурные и контекстные мера устойчивости молодежи, детей и молодежи устойчивости
меры (CYRM-28). Команда использовала смешанные методы проектирования, которые способствовали пониманию
как общие, так и уникальные аспекты устойчивости в разных культурах. Количественные и качественные
этапы ее развития обеспечить CYRM-28 имеет хорошее содержание связанной действия по исследованиям
сайтов. Кроссовер сравнительный анализ результатов с количественной администрации
пилот мере с 1451 молодежью и качественные интервью с 89 молодежных поддерживает CYRM-
28, с учетом культурных особенностей мера молодежи устойчивости. Последствия этого смешанные методы
подход к разработке мер по кросс-культурных исследований обсуждаются.

Гугл переводчик