Елена Антипова

Здравствуйте! Помогите пожалуйста перевести текст. LESSON 6ACCOUNTINGText Accounting shows a financial picture of the f

LESSON 6
ACCOUNTING
Text
Accounting shows a financial picture of the firm. An accounting
department records and measures the activity of a business. It reports on the
effects of the transactions on the firm’s financial condition. Accounting
records give very important data. They are used by management,
stockholders, creditors, independent analysts, banks and government.
Most businesses prepare regularly two types of records. They are the
income statement and the balance sheet. These statements show how money
was received and spent by the company.
One of the major tools for the analysis of accounting records is ratio
analysis. Ratio analysis is the relationship of two figures. In finance we
operate with three main categories of ratios. One ratio deals with
profitability, for example, the Return On Investment (ROI) ratio. It is used as
a measure of a firm’s operating efficiency.
The second set of ratios deals with assets and liabilities. It helps a
company to evaluate its current financial position. The third set of ratios
deals with the overall financial structure of the company. It analyses the
value of the ownership of the firm.

Светлана

Учет показывает финансовое изображение фирмы. Расчетный отдел записывает и измеряет деятельность дела (бизнес) . Это сообщает об эффектах сделок в firm s финансовом условии. Учет записей дает очень важные данные. Они использованы управлением, акционерами, кредиторы, независимые аналитики, банки и правительство.
Большинство предприятий подготавливают обычно два типа записей. Они - утверждение дохода и балансовый отчет. Эти утверждения показывают как деньги были получены и были истрачены компанией.
Одно из основных инструментальных средств для анализа счетных записей - анализ коэффициента. Анализ Коэффициента является отношением двух цифр. В финансах, которые мы действуем с тремя основными категориями коэффициентов. Один коэффициент имеется дело с доходом, например, Возврат В Инвестиции (ПРИБЫЛЬ НА ИНВЕСТ. КАПИТАЛ) коэффициенте. Использовано как мера firm s операционной эффективности.
Вторая установка коэффициентов имеется дело с фондами и обязательствами. Это помогает компании, чтобы оценивать свою текущую финансовую позицию. Третья установка коэффициентов имеется дело с общей финансовой структурой компании. Эт анализ величина собственности на фирму.