Антон Рожко

Крылатые английские фразы про учителей. Какие есть крылатые английские фразы про учителей?

Галина Федорова

“Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.” ― Aristotle
“I am indebted to my father for living, but to my teacher for living well” ― Alexander the Great
“The mediocre teacher tells. The good teacher explains. The superior teacher demonstrates. The great teacher inspires.” ― William Arthur Ward
“What the teacher is, is more important than what he teaches.” ― Karl A. Menninger

Ел
Елена

Набери в инете!