Михаил Сергеев

Помогите пожалуйста написать рассказ о достопримечательности Париж на английском 5 класс 10предложений

Алексей

Of course, the most famous and attractive tourist attraction in Paris is the Eiffel Tower, followed by ...Old Notre Dame de Paris, Sainte-Chapelle, the Arc de Triomphe, Sacre-Coeur, the Louvre, the Champs Elysees, the Statue of Liberty on Swan Island, Cultural Centre Georges Pompidou, Musee d'Orsay, Palace of Justice, the Elysee palace, Luxembourg Palace, Palais Bourbon, Palais Royal.Nelzya not mention the world famous Louvre Museum, located on the right bank of the tourist-filled river Sena.Tak is also a famous artists' quarter - Montmartre hill on top of which there is a magnificent Sacre Coeur and with a magnificent view of the city.