Дарина Стерва

Какое слово нужно использовать вместо "more"?

In Washington no building may be MORE than 40 metres tall so not to hide the city's many monuments from view.

Елена Гребенникова

Higher (то есть, выше)

no building may be HIGHER than 40 metres

Андрей Жмырев

и всё-таки ошибка в MORE. Должно быть так: In Washington no building may be TALLER than 40 metres, so not to hide the city's many monuments from view.
Цитата из Британской энциклопедии: According to the act, no building in Washington may be taller than 130 feet (40 metres), though along certain portions of Pennsylvania Avenue certain structures are allowed to extend an additional 30 feet (9 metres).

Полина Олина

Его и нужно использовать. More than-более чем

Михаил Поликахин

Ошибка не там. Неправильная вторая половина фразы. So that they do not hide или in order not to hide.