Алла Сёмина

помогите по английскому языку вставить пропущенные артикли the,a

1)The Belovs saw....many different animals at....zoo. 2)....Tom saw....letter on....his chair.He read....letter. 3)What is....news? 4)....first boy can run well. 5)I have got....two pets:....parrot and....kitten. ..parrot is clever. ..kitten is silly.

Иг
Игорь

1)The Belovs saw many different animals at the zoo. 2)Tom saw a letter on his chair.He read the letter. 3)What is news? 4) The first boy can run well. 5)I have got two pets a parrot and a kitten.the parrot is clever the kitten is silly.

Ганна Нешатаева

1. -,the. 2. -,a, -,the. 3. the. 4. the. 5. -,a, a, the, the.

Максим Быков

1)The Belovs saw many different animals at THE zoo. 2)Tom saw A letter on his chair.He read THE letter. 3)What is news? 4)THE first boy can run well. 5)I have got two pets: A parrot and A kitten.THE parrot is clever.THE kitten is silly.