Ксения Шнайдрук

Постоянно выскакивает BSOD. Проблема с драйверами.

Каждые 5-10 минут работы на компьютере прерываются BSODом.
Постоянно вылетает одна и та же ошибка:

The IO manager has detected a violation by a driver thet is begin verified.
The faulty driver that is begin verified must be debugged and replaced with a working version.

Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation, ask you hardware or software manufacturer for any windows updates you might need.

If problem continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing.
If you need to use safe mode to remove or disable conponents, restart your computer, press f8 to select Advanced startup options, and then select safe mode.

*** STOP: 0x0000009 (0x00000004, 0xc8cbec020, 0x00000000, 0x00000000)

Подскажите, из-за чего это может быть и как это исправить?
windows 7

Kuzj

В Windows существует такая вещь, как minidump. Это файл, который создается после сбоя ( Синий экран смерти (англ. Blue Screen of Death, Blue Screen of Doom, BSoD) работы системы с информацией о том, что к этому привело. Но для того, чтобы просмотреть этот файл нужна специальная утилита. О том как включить функцию Minidump и суметь прочитать его....здесь <<<

Евгений Миронов

0x00000000-левый драйвер переустановить на родной